Enver Sekiraqa dënohet me 30 vjet burgim për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës

Enver Sekiraqa është dënuar me 30 vjet burgim për shtytje të vrasjes së ish-policit Triumf Riza.

Ai akuzohej për nxitje në kryerjen e veprës penale të vrasjes së rëndë, pasi po pretendohet për nxitje të vrasjes së Triumf Rizës, për të cilën vrasje ai ishte dënuar me 37 vite burgim, mirëpo rasti ndaj tij ishte kthyer në rigjykim.

Në këtë dënim, atij do t’i llogaritet edhe koha e kaluar në paraburgim prej 30 janarit të vitit 2014, ku edhe i është vazhduar kjo masë, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Aktgjykimi në fjalë është shpallur nga kryetari i trupit gjykues, Shashivar Hoti, sipas të cilit pala e dëmtuar është udhëzuar në kontest civil.

Ndryshe, në fjalën përfundimtare të mbajtur më 4 shtator 2019, prokurori Haki Gecaj kishte kërkuar dënim shembullor për Sekiraqën, me qellim që sipas tij, të tjerët të kenë më të vështirë dhe të mendojnë para se të kryejnë vepra penale si Sekiraqa.

Ndërsa, i akuzuari Sekiraqa kishte kërkuar drejtësi ndaj tij.

Ai ishte dënuar më 17 maj 2016 nga ana e Gjykatës Themelore në Prishtinë për dy vepra penale për “nxitje në kryerje të vrasjes së rëndë” dhe për veprën “detyrimi” me dënim unik prej 37 viteve burgim, kurse ishte liruar për veprën penale “dhunimi”.

Gjykata e Apelit, më 24 tetor të vitit të kaluar, kishte mbajtur një seancë dëgjimore lidhur me caktimin e masës së sigurisë ndaj Enver Sekiraqës, pasi e njëjta gjykatë më 19 tetor, në orët e mbrëmjes, e kishte liruar nga paraburgimi atë dhe ndaj tij kishte shqiptuar masën e arrestit shtëpiak.

Për ndryshimin e masës së sigurisë ndaj tij, kishin votuar tri gjykatëset e Apelit, dy nga radhët e EULEX-it, Elka Ermenkova dhe Anna Adamska-Gallant, si dhe gjykatësja vendore Mejreme Memaj.

Por, kjo gjykatë, pas vetëm dy ditësh, kishte vendosur që sërish ta rikthej në paraburgim, Enver Sekiraqen dhe për këtë, shkak ishte bërë një fotografi e publikuar në rrjetin social, nga miqtë që e kishin vizituar atë pas lirimit nga paraburgimi.

Me këtë, gjykata e shkallës së dytë, kishte vlerësuar se Enver Sekiraqa ka shkelur masën e arrestit shtëpiak, që i ishte caktuar.

Ndryshe, në seancën e Gjykatës së Apelit, e cila ishte mbajtur me 6 shtator të vitit të kaluar, ku ishin shqyrtuar pretendimet ankimore të palëve, Enver Sekiraqa, kishte kërkuar që të lirohet nga paraburgimi dhe të mbrohet në liri.

E si garancion për lirimin e tij, Sekiraqa kishte ofruar pasurinë e tij, përfshirë shtëpinë, lokalin dhe një shumë parash, të cilat tha se do t’i mblidhte me ndihmën e familjes.

Prokurorja ndërkombëtare e Prokurorisë së Apelit, Anca Stan, në seancën e 6 shtatorit të kolegjit të Apelit, kishte deklaruar se përveç pretendimeve në ankesë nuk kishte çfarë të shtonte tjetër, por e njëjta kishte thënë se kërkesa e palës mbrojtëse që të përjashtohen disa nga provat kruciale janë të gabuara.

Në prill të vitit 2014, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës kishte ngritur aktakuzë ndaj Enver Sekiraqes për tri vepra penale, për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës, “detyrim” dhe “dhunim”, ku për këtë të fundit, gjykata e shkallës së parë e kishte shpallur të pafajshëm.

Prokuroria pretendon se incidenti i ndodhur në “Sëiss Casino” në mes të Sekiraqës dhe Rizës ishte njëri nga motivet që çuan në vrasjen e Triumf Rizës.

Incidenti në “Sëiss Casino”, kishte ndodhur në dhjetorin e vitit 2006, ndërsa në të ishin të përfshirë Enver Sekiraqa, dhe disa shoqërues të tij në njërën anë, dhe i ndjeri Triumf Riza e Arben Selmani në anën tjetër. Në këtë incident i plagosur rëndë kishte mbetur Arben Selmani.

Triumf Riza u vra më 30 gusht të vitit 2007, vrasje për të cilën Arben Berisha është dënuar me 35 vjet burg, ndërsa Enver Sekiraqa me 37 vjet.

“Kolegët e kanë gjet të vdekur, nuk ka rënë nga lartësia” – Detaje të reja nga vdekja e punëtorit

Punëtori i ndërtimtarisë që humbi jetën sot në rrugën “Robert Doll”, në Prishtinë, nuk ka qenë duke punuar. Kolegët e tij e kishin gjetur të vdekur afër zhveshtores.

Valon Leci, ushtrues detyre i Kryeinspektorit të Punës, ka treguar se viktima nuk ka vdekur duke rënë nga lartësia.

“Vendi ku ka humbur jetën viktima, nuk ka qenë duke u punuar aty dhe nuk ka rënë nga lartësia. Pasi është kryer orari i punës, ai ka shkuar tek zhveshtoret vend ky, ku nuk ka qenë duke u punuar dhe punëtorët tjerë, kolegët e vet, duke e prit në kombi e kanë parë që nuk është edhe e kanë gjet të vdekur”, ka thënë Leci për Insajderin.

Policia e Kosovës po ashtu ka konfirmuar rastin për Indeksonline duke treguar se rasti ka ndodhur, rreth orës 17:45 dhe se rasti është konstatuar si vdekje e dyshimtë.

“Sot ne ora 17:45 kemi pranuar informacion se nje person ka rene nga një ndërtesë ne rrugën “Robert Doll” ne Prishtine. Menjëherë ne vendin e ngjarjes kane dale njësitet e nevojshme policore dhe ekipi mjekësor, i cili ne vendngjarje ka konstatuar vdekjen e viktimës( mashkull). Për rastin ane njoftuar institucionet kompetente”, ka thënë Flora Ahmeti zëdhënëse e policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës.

Ndërsa Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Kujtim Munishi, për Indeksonline këtë rast e ka cilësuar se “vdekje të dyshimtë”.

“Rasti është cilësuar si vdekje e dyshimit, prokurori dhe krim-teknika janë të vend të ngjarjes dhe po kryejnë hetimet e duhura”, ka thënë Munishi.

A do dilni ne votime?

Vote!

Lëviz në të djatht ose në të majt për të përgjigjur.

0

Jo!

Po!

Leonard Kërquku tregon si u rrahën Dardan Molliqaj me Haki Abazin

Pas përfundimit të emisionit Pressing janë rrahur në mes veti Dardan Molliqaj i Partisë Social Demokrate dhe Haki Abazi i Levizjës Vetëvendosje.

Këtë lajm e ka bërë të ditur Leonard Kerquku, drejtuesi i emisionit Pressing, shkruan AlbanianShow

Kujtojmë që gjatë debatit të dytë disa herë u përplasen në mes vete.

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit, Dardan Molliqaj, ka treguar çka ka ndodhur pas debatit të sotëm.

Ai ka thënë se, “asgjë nuk ndodhi jashtë studios, përveç një debati me pak tensione që ishte vazhdimësi e debatit publik”.

Sipas Molliqajt, nga Vetëvendosje ankesat e vajtimet nuk mund t’i fshehin humbjet në nivel argumentesh nëpër debate televizive.

PRESSING

PRESSING

Publiée par T7 sur Mercredi 11 septembre 2019

Dardan Molliqaj sqaron gjithçka pas “rrahjes”

Kandidati për deputet nga radhët e koalicionit, Dardan Molliqaj, ka treguar çka ka ndodhur pas debatit të sotëm.

Ai ka thënë se, “asgjë nuk ndodhi jashtë studios, përveç një debati me pak tensione që ishte vazhdimësi e debatit publik”.

Sipas Molliqajt, nga Vetëvendosje ankesat e vajtimet nuk mund t’i fshehin humbjet në nivel argumentesh nëpër debate televizive.

Ja shkrimi I tij:

Asgjë nuk ndodhi jashtë studios, përveç një debati me pak tensione që ishte vazhdimësi e debatit publik.

Unë nuk i kam problem debatet televizive dhe ndjehem shumë komod t’i mbroj bindjet e mia. Nuk fshihem asnjëherë. Secilin veprim timin politik jam në gjendje ta arsyetoj deri në fund. Nuk e kam problem asnjë akuzë e sulm për veprimet e mia politike.

Ankesa e vajtimet nuk mund t’i fshehin humbjet në nivel argumentesh nëpër debate televizive.

Vjen reagimi i Vetëvendosjes pas përleshjes fizike mes Molliqajt dhe Abazit

Pas raportimit të një përleshje fizike mes Dardan Molliqaj nga PSD dhe Haki Abazit nga VV, ka ardhur edhe reagimi nga Lëvizja Vetëvendosje.

Vetëvendosje ka reaguar duke thënë se “ky sulm banditesk i ka shkaktuar lëndime fizike z. Abazi, dhe për këtë menjëherë kemi njoftuar policinë.”“Bandat mafioze që kanë kapur shtetin po frikësohen prej ndryshimit që po vjen, prej entuziazmit popullor dhe prej drejtësisë që do të vendoset nga Lëvizja VETËVENDOSJE! Ata po e shfaqin nervozën e tyre duke shpifur pa u ndalur, e tash edhe duke sulmuar fizikisht. Ata tashmë e kanë traditë sulmin fizik ndaj debatuesve në emisione televizivë”

“Publiku nuk e meriton këtë nivel të ulët diskutimi. Kosova nuk e meriton këtë nivel të ulët përfaqësimi. Tash po e kuptojmë se sllogani i tyre propagandistik “guxim dhe dije”, po nënkupton që guximin e paskan banditët, a dijen injorantët”, thuhet ndër të tjera në reagimin e VV-së.

Reagimi i plotë:

Banditët nuk e kanë vendin në debate televizivePas emisionit “Pressing” në T7, kandidati i listës së Lëvizjes…

Publiée par Lëvizja VETËVENDOSJE! sur Mercredi 11 septembre 2019

Rrahen pas debatit televiziv Haki Abazi dhe Dardan Molliqaj

Kandidati për deputet nga radhët e PSD’së, Dardan Molliqaj e ka quajtur ‘tuc’ Albin Kurtin.
‘’Albini tuc është vetë. Tuc është ai’’, tha Molliqaj teksa përplasje sonte Pressing me Haki Abazin i cili së fundmi iu bashkua Vetëvendosjes.

Molliqaj e quaji servil dhe frikacak Haki Abazin. Madje i tha se është ipaditur dhe se nuk di me shkru si duhet, ndonëse e quan veten analist.
‘’Je frikacak dhe njeri që ngjyn kush cka i jep. Të ka qitë Albini qaty me gjy, ke shku’’, tha Molliqaj.

Haki Abazi ia ktheu se ‘’Je për gjynah o Dardan’’
Molliqaj tutje shoti se ‘’Për intersat e juve keni shku pas Ramushit. Para lufte, pas lufte ngjyn najsen. Tash ke mbetë pa fonde’’

‘’I frustruar bre po dukesh, shumë’’, i tha Abazi Molliqajt.
Tutje Molliqaj e quajti atë të palexuar.
‘’Vec kqyrjani dijen këtij. Vec kyqrjani shkrimin, në pastë ky dije, një njeri që sdi as me shkru, ska as logjikë brenda fjalisë. Që s’ka lexu kurrë asnjë libër’’, tha Molliqaj.

Si të pastroni trupin nga toksinat mënyrat dhe metodat e pastrimit të ndryshme!

Ju zgjoheni në mëngjes me një kokë të rëndë. Ju keni çehre të zbehtë gri dhe flokët e shurdhër. Në stomakun tuaj – Dashuri e dyshimtë. Ekziston unë nuk bëj asgjë. Të gjitha ndërsa përgjumur. Në punë ju bie nga duart çdo gjë … – Kjo do të thotë se trupi është i bllokuar, dhe vetëm ju bërtet: «SOS» – është koha për të sjellë për të trupit të tij.

Si dhe kur, dhe më e rëndësishmja, si për të pastruar trupin? Si për të pastruar zorrët? Si për të pastruar të mëlçisë? Si për të pastruar veshkat? Si për të pastruar gjakun? Si të pastër nyjeve, urogjenital dhe organet e tjera? Si për të pastruar trupin e toksinave në shtëpi? Këshilla mjekësore dhe ilaçe dhe trupit spastrimit mjetet juridike popullore. E gjithë kjo, dhe më shumë, ju do të mësoni duke lexuar këtë artikull. Mëso se si të mos të shëndetit ose mjetet në dispozicion për të pastruar trupin e “fëlliqur” për të mbajtur të ndriçon pamjen dhe shëndetin tuaj për vitet që vijnë.
Pse trupit bllokuar?

Unë mendoj se të gjithë vënë re se brezi i ri po vuan sëmundje të ndryshme më shpesh dhe më gjatë se ai i mëparshmi. Për më tepër, sëmundja është vazhdimisht “më i ri” dhe tani në masë të sores, njerëzit më parë karakteristike vetëm të moshuar vuajnë edhe fëmijët. A keni menduar ndonjëherë pse grekët e lashtë, për shembull, vuante nga kanceri? Përgjigjja është e thjeshtë: ndryshe nga ne, ata nuk hanë carcinogens që mbush trupin dhe mënyrën e jetesës ishin më aktive, më të lëvizshme. Ne gjithashtu, për fat të keq, progresi i kohëve të fundit ka për të paguar shëndetin e tyre vazhdimisht të përballet me probleme serioze shëndetësore shkaktuar trupin zashlakovannostyu. E tillë është “çmimi i progresit”.
Phantom Menace

Në faktin, trupi i njeriut është i aftë të pastruar të pavarur nga toksina. Për këtë qëllim, ne kemi një mëlçi, sistemin limfatik, zorrët, veshkat, dhe lëkurës, të aftë për të hedhur nga çdo gjë që mund të na shkaktojë dëm. Megjithatë, forcat natyrore të trupit në një pozitë për t’u marrë vetëm me tepricë natyrore dhe procesin e pastrimit natyror.

Por rezistojnë emulsifiers ndryshme, stabilizant, ngjyra, preservatives, enhancers shije, antibiotikët dhe kimikateve të tjera – absolutisht mbi të forcave të saj. Sistemet e trajtimit natyrore janë të mbingarkuara trupin, organet e bllokuar dhe mund të funksiononte më siç duhet.
Si rezultat, ne kemi një ndjenjë konstante e lodhje, çehre prej dheu, dhimbje koke, probleme të tretjes, sëmundje të shpeshta, është e paqartë se ku ka alergji dhe probleme të tjera.
Përveç kësaj, sipas mjekëve shumë, slagging trupit është në gjendje për të provokuar një problem më serioz. Në këtë drejtim dallojmë disa faza, me rritjen ndotjen e trupit, duke e kërcënuar me pasoja më të rënda.
Faza e parë. Në grumbullimit fillestar të toksinave nxjerr njeriun jashtë krejtësisht i shëndetshëm. Variacionet e shëndetit të duket e parëndësishme dhe burimi i tyre nuk është e qartë.

Njeriu fillon të ndjehen lodhje gjithnjë e më të shpeshta dhe nervozizëm.
Nëse faza e parë e një reduktimi të marrjes të ushqimit (si rezultat i dietë, uri dhe shkaqe të tjera) të shfaqen dobësi, dhimbje koke, siklet në stomak, trishtim në mëlçi, ndonjëherë urie rënda. Zhvillimet e tilla gjithashtu priren vanitet dhe dispepsi.

Faza e dytë. Nëse ju nuk e pastroj zhvillimi i mëtejshëm trupi do të rezultojë në dhimbje fillimisht butë në nyje, ftohjet e shpeshta dhe ndryshime të pakëndshme në lëkurën e fytyrës. Lëkurë thelb më aktivisht i përgjigjet futje e toksinave, dhe përpjekjet e para për të sjellë ata. Megjithatë, me fillimin e kufijve të kapacitetit të tij, të fillojnë të përparojë sëmundje të ndryshme të tilla si alergji, pezmatim i lëkurës, ekzemë, puçrra fytyre, etj Më pas lëkura bëhet i thatë dhe fillon të zbehet shpejt befasuar lehtë nga ngrica dhe thaj në diell.

Faza e tretë. Kjo fazë slagging zakonisht shfaqet në faqen e shfaqjes së reaksioneve të pajustifikuara ose alergjike alerhopodibni tilla si lacrimation tepruar, konjuktivit, shkarkimin nga sinusit nazal, akumulimit të vazhdueshëm të mukusit në fyt. Nuk mund të jetë sëmundje e vazhdueshme dhe kronike.
Faza e katërt karakterizuar nga pamja e stagnimit dhe të ndryshme trashje depozitave patologjike, duke rritur numrin e moles, cysts, tumoret beninje, polyps rritje dhe kështu me radhë.
Faza e pestë kërcënon fillimin e deformimit: shfaqjen e sëmundjeve të rënda të sistemit të kockave, në veçanti, stomatiti, sëmundje periodontale, artriti dhe sëmundje të tjera.
Faza e gjashtë. Nëse kontaminimi i trupit do të vazhdojë, por në këtë fazë nuk është e pazakontë, të dhënë shfaqja e sëmundjeve të ndryshme dhe dëshirën për të shpëtoj prej tyre mënyra më e lehtë (duke marrë droga të ndryshme, duke përfshirë antibiotikët), lista e mëposhtme do të jenë sëmundjet e sistemit nervor.

Faza e shtatë kërcënuese ndryshimet patologjike të qelizave si një e tërë ose të sistemeve individuale të trupit dhe organeve, indeve, mukozave, formimin e tumoreve malinje.
Faza e tetë – Koha e shfaqjes së sëmundjeve kronike, e fundit e cila mund të jetë mjaft i trishtuar.
Është e qartë nga lart, është përfundimi se manifestim i shenjave të ndotjes e trupit, ju së pari duhet ta pastrojë trupin, dhe pastaj – trajtimin e një sëmundjeje të caktuar.

Trajtimi i çdo sëmundje kronike duhet të fillojë me spastrim trupin e toksinave. Sepse derisa organet e infektuara dhe indet nuk janë hequr shllak trajtohen thjesht të padobishme, gjërat më të mira do të arrijë ilaçin tuaj – një përmirësim të përkohshëm në rastin më të keq – ju shtoni trupit “pluhur kimike” dhe rritjen e tij, dhe pozita kështu palakmueshëm.
Trupi i lirë të “mbeturinave biologjike” mund me sukses të fillojnë të shpenzimeve burimet e tyre për të shëruar veten, dhe nuk e “vetë mbijetesën” në luftën kundër helmet.

Për fat të keq, mjekësi konvencionale shpesh e injoron këtë fazë, duke harruar rëndësinë e saj – një tjetër “çmimin e progresit” në botën e shpejtësi të lartë dhe rezultateve të shpejta.
“Shpëtimi mbytja – punë dore e mbytjes” – askush përveç ju nuk mund të kujdeset për shëndetin tuaj të plotë. Nevoja për pastrim është e qartë.
Por si të pastruar trupin e toksinave, por më tepër si për të pastruar trupin pa shkaktuar dëme shtesë kur për të kryer këtë procedurë pa rritur shëndetësor është përkeqësuar?
Kur dhe si për të pastruar trupin?
Zakone të këqija, dietë të varfër, mjedisi i helmuar, përdorimi i drogës në trup lë median si toksinave, kripëra, nitriteve, helme industriale, toksinave që grumbullohen, ngadalë helmim atë.

Gjuajtje me armë zjarri në Lagjen e Spitalit në Prishtinë, katër të plagosur

Një ngjaje e rëndë ka ndodhur sot në Lagjen e Spitalit. Pas të shtënave më armë zjarri dyshohet për katër persona të plagosur. Lajmin e konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti. “Sot rreth orës 16:00, kemi pranuar informatën për të shtëna me armë në rrugën Muharrem Fejza në Prishtinë. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet policore të cilat kanë hasë në katër persona të plagosur, te njëjtit janë dërguar për tretman mjekësor”, ka thënë Ahmeti.

Dyshohet për disa të vrarë në Prishtinë

Një ngjaje e rëndë ka ndodhur sot në Lagjen e Spitalit. Pas të shtënave më armë zjarri dyshohet për katër persona të plagosur. Lajmin e konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti. “Sot rreth orës 16:00, kemi pranuar informatën për të shtëna me armë në rrugën Muharrem Fejza në Prishtinë. Menjëherë në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet policore të cilat kanë hasë në katër persona të plagosur, te njëjtit janë dërguar për tretman mjekësor”, ka thënë Ahmeti.

Dramë në Shkup – Pronari i’a vonon disa paga, punëtori i’a djegë veturën X6

Një ish i punësuar në një firmë nga Kisella Voda e Shkupit, dje i ka djegur veturën, e më pas me benzinë e ka stërpikur edhe pronarin e firmës, transmeton Zhurnal.

Xhipi ka qenë i parkuar në parkingun e firmës, ndërsa të punësuarit menjëherë kanë vrapuar për të shuar zjarrin në veturë. Pjesa e majtë e veturës është djegur tërësisht. Pronari ka ngelur i lagur me benzinë, ndërsa ish i punësuari nuk ka arritur që të ndezë edhe të pasi që të punësuarit tjerë kanë zbritur dhe kanë ndaluar sulmuesin.

Rastin në polici e ka paraqitur pronari i firmës. Në denoncim thuhet se ish i punësuari është revoltuar pasi nuk i janë paguar disa paga.

“Më 3.9.2019 në ora 13:43 në SPB Shkup, I.I (51) nga Shkupi, pronar i një firme në bulevarin Srbija, ka denoncuar se ish i punësuar në firmë, L.S (56) nga Shkupi, ka hedhur benzinë mbi veturën e tij BMW X6, e cila ka qenë e parkuar në parkingun e firmës. Arsyeja për këtë, sipas denoncimit, është mos pagesa e disa pagave drejt L.S. Zjarrin e kanë shuar të punësuarit, ndërsa L.S është arrestuar në stacion policor deri në zbardhje të rastit”, njoftuan nga MPB, transmeotn Zhurnal.

Ish i punësuari kur e ka stërpikur me benzinë edhe pronarin, aspak nuk ka tentuar të ikë, por qetësisht ka pritur të vijë policia./Zhurnal.mk

“Dielli duhet të jetojë”, familja shqiptare kërkon azil në Suedi

Familja nga Istogu i Kosovës ka emigruar në Suedi dhe 4 muaj më parë aplikuan për të marrë azil. Prindërit thonë se në Kosovë djali i tyre nuk mund të marrë mjekimin e duhur.

Doktorët hoqën dorë nga ai dhe prindërit e dëshpëruar u detyruan të largoheshin “U larguam dhe erdhëm në Suedi sepse nuk kemi asnjë zgjidhje tjetër” thotë i ati Armend Istogu.

Vendet e Ballkanit konsiderohen si vende të sigurta prandaj dhe është shumë e vështirë që të ardhurit nga këta shtete të fitojnë azil. Historia e Diellit të vogël është trajtuar në mediat suedeze pasi të martën (3 shtator) 8 parti parlamentare u takuan për të diskutuar azilin humanitar.

Gjysma e tyre pajtohen se në raste në të tilla si e diellit familja duhet të marrë azl. Prej 2016 Suedia sa vjen e ka shtrënguar dhënien e azilit. Qysh se familja e Istogut ka mbërritur në Suedi pjesën më të madhe të kohës e kalojnë në spital. Prindërit thonë se nëse do të kishin jetuar në Kosovë, djali i tyre nuk do të ishte më në këtë jetë.

Rrëfimi për vdekjen e kosovarit, trupi i pajetë i të cilit qëndroi më shumë se një muaj në Serbi

Rreth dy muaj kohë i janë dashur shtetit të Kosovës për ta kthyer në vend trupin e një kosovari që kishte ndërruar jetë në Serbi. Bëhet fjalë për Imer Krelajn nga Gjakova, i cili kishte marrë rrugën drejt Novi Sadit për ta siguruar kafshatën e gojës. Ai ka ndërruar jetë mëngjesin e 17 korrikut, derisa varrimi i tij është bërë tek dje. Express ka qëndruar sot në Gjakovë, dhe sjell rrëfimin për vdekjen e 41-vjeçarit

Ishte nisur në Serbi për ta siguruar një jetesë më të mirë, por nuk u kthye më në vendlindje. 41-vjeçari nga Gjakova, Imer Krelaj, ndërroi jetë tri ditë pasi ia filloi punës.

Ai ishte sëmurë dhe kishte shkuar në Spitalin Krahinor të Vojvodinës në Novi Sad për t’u shëruar. Vdekja e tij dyshohet se erdhi pas një sulmi kardiak.

Por, ndonëse ai ka ndërruar jetë ditën e 17 korrikut të këtij viti, ai është varrosur tek dje. Trupi i tij ka qëndruar në morgun e Novi Sadit për më shumë se një muaj, meqenëse familjarët nuk ishin lajmëruar për ta marrë trupin e të ndjerit.

Për kthimin e trupit të tij në vendlindje është përkujdesur një ish deputet i Kuvendit të Kosovës.

Veton Berisha ka treguar për Gazetën Express se ai është angazhuar personalisht për kthimin e trupit Imerit në vendlindje.

“Unë jam angazhuar personalisht për kërkimin dhe sjelljen e tij në Kosovë. Ai për më shumë se një muaj ka qëndruar në një morg të Serbisë. Ende nuk i dimë rrethanat se si ka vdekur, mirëpo sipas mjekëve serb, ai ka pësuar sulm kardiak, i cili ka qenë vdekjeprurës për të. Sipas informative që kemi, Imeri ka shkuar në Serbi në muajin qershor për të punuar si furrtar”, ka thënë Berisha.

Ekipi i Gazetës Express ka qëndruar sot në Gjakovë për të marrë rrëfimin e familjarëve, por në këtë qytet askush nuk e dinte se ku ndodheshin. Disa thoshin se ai nuk e kishte askënd nga rrethi i afërm, e të tjerë thoshin se prindërit i ka ende gjallë.

Informata rreth Imerit kanë dhënë personat që kujdesen për varrezat e qytetit të Gjakovës. Një prej tyre i ka thënë Gazetës Express se sipas informatave që ai ka, prindërit e 41-vjeçarit jetonin ndaras dhe se ai vetë nuk i kishte martuar.

“Prindërit i ka pas të ndamë. Nana sa e di është martu diku tjetër, po baba nuk e di pse nuk është lajmëru për me marrë trupin e tij. Sa e di nuk ka qenë hiq i martuar, edhe këtu nuk i ka familjarët. Kushërinjtë i ka m’doket në Klinë”, ka thënë rojtari i varrezave.

Ndryshe, nëse askush nuk do të lajmërohej për të marrë trupin e tij, ai do të varrosej në varrezat e paidentifikuara në Serbi.

Kryetar i Amzës së Shqiptarëve në Serbi, Demo Berisha, kishte njoftuar se ishte telefonuar nga spitali për vdekjen e tij dhe se për këtë punë e kishte njoftuar Policinë Rajonale të Gjakovës. Ata i kishin thënë cilët i kanë thënë se me këtë punë merret Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës (MPJ)./Gazeta Express

E pat vajzën, është koha të njiheni me nënën e vajzës jashtëmartesore të Robertit

Aida Ademi është nëna e vajzës jashtëmartesore të Robert Berishës.

Kjo ҫështje u riaktualizua pas ndarjes së Robertit me Norën, shkruan ORAinfo.

Vajza e Robertit tashmë është rritur e është bërë shumë simpatike.

Por, më poshtë mund të shihni disa foto të nënës së saj, të cilat për një kohë të gjatë kanë qarkulluar nëpër media.

Cigarja elektrike që çoi drejt vdekjes 18 vjeçaren

Ashpërsimi i ligjit rreth pirjes së duhanit në ambiente të mbyllura si dhe ndërgjegjësimi për të mos shndërruar të tjerët në duhanpirës pasivë, ka bërë që shumë njerëz të heqin dorë nga cigarja tradicionale dhe të provojnë atë elektronike. Mirëpo pasi të lexoni historinë e Maddie Nelson, 18 vjeçares nga Utah, do të mendoheni dy herë para se ta përdorni.

E shtyrë nga bashkëmoshatarët dhe dëshirës për të provuar diçka jashtë rregullave, ajo e nisi duhanin qëkur ishte 15 vjeç e ndërsa koha kalonte, zgjodhi cigaren elektronike si më pak të  rrezikshmen, pa ditur që në fillim të këtij viti do të shtrohej me urgjencë në spital pikërisht për faj të saj. Fillimisht mjekët nuk arritën të kapnin në diagnozën, pasi Maddie u paraqit fillimisht me dhimbje të forta shpine dhe veshkash.

Por pasi iu nënshtrua një sërë ekzaminimeve mjekësorë dhe thuajse 5 bronkoskopive, doktorët zbuluan se vuante nga një polmonit eozinofil akut. Kjo sëmundje e rrallë shkaktohet si pasojë e akumulimit të rruazave të bardha të gjakut në mushkëri, që më pas çojnë në shfaqjen e dhimbjeve  në pjesë të ndryshme të trupit e deri tek ataku kardiak apo paraliza.

Mjekët u detyruan ta vendosnin në koma për dy javë derisa arritën ta trajtonin me steroide, por duk i krijuar vështirësi të shumta në frymëmarrje. Kanë kaluar 9 muaj nga trajtimi i parë dhe Maddie nuk merr e nuk do të arrijë të marrë kurrë frymë vetë. Ajo ka ndarë historinë e saj me mijëra njerëz duke dashur të rrisë shkallën e alertit tek të gjithë ata që përdorin cigare elektronike.

Sipas një studimi të fundit, të kërkuesve të Departamentit të Mjekësisë Ambientale dhe Departamentit të Urologjisë në Universitetin e New York-ut, cigarja elektronike jo vetëm që dëmton shëndetin, por mund të sjellë alterime të ADN-së duke rritur rrezikun e prekjes nga kanceri i mushkërive dhe sëmundjet kardiake.

Butrint Imeri në zi: Humb personin më të dashur

Dita e së mërkurës duket të ketë qenë e kobshme për këngëtarin e njohur të estradës, Butrint Imeri.

Kjo pasi në një ditë si kjo, u nda nga jeta gjyshi i tij.

Lajmin për këtë e bëri të ditur vet këngëtari, përmes një fotografie të publikuar në rrjetin social Instagram.

Këtë fotografi, ai e kishte realizuar me gjyshin e tij tashmë të ndjerë, pak javë më përpara, gjersa ai ishte në një gjendje të rënduar shëndetësore.

Tomë Gashi: Thaçi rrëzohet vetëm nëse bëhen bashkë LDK dhe VV, tentoi në mënyrë tinëzare dhe vetëvrasëse t’ia bënte këtë Kosovës

E nominuera e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministre të vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi nuk do ta udhëheq dialogun mes Kosovës dhe Serbinë.

“Unë nuk do ta lejoj këtë që të ndodhë. Ramush Haradinaj e ka bërë gabimin më të madh në qeverisjen e tij. Ai është dashur të merret me dialogun dhe jo të lihet në dorën e Thaçit”.

Osmani gjithashtu ka thënë se Thaçi ka bërë shkelje kushtetuese pasi ka udhëhequr dialogun. “Ai duhet të shkojë në shtëpi dhe kjo do të ndodh pasi në ta marrim qeverinë. Ne do të kërkojmë nga Gjykata Kushtetuese interpretim për shkeljet që i ka bërë. Thaçi në asnjë mënyrë nuk do të jetë në krye të dialogut”, ka dekalruar Osmani.

E lidhur me këtë, avokati i njohur, Tomë Gashi, konsideron se ky premtim i Vjosa Osmanit, mund të realizohet vetëm nëse ndodhë koalicioni mes LDK-së dhe VV-së.

“Është një premtim të cilin e nominuara e LDK-së për postin e kryeministres së Kosovës mund ta realizoj vetëm nëse bëhen bashkë me Vetëvendosjen, dhe me ketë bashkim të shumëpritur nga populli i Kosovës ky koalicion qeverisës do t’i fitojë rreth 70 deputetë në kuvendin e Kosovës, dhe së bashku me një parti të vogël që do te ju bashkëngjitet do të kishin praktikisht mbi 80 deputetë dhe me këtë edhe shumicën absolute në Kuvendin e Kosovës ”, ka thënë Gashi

Me tej, ai tregon se vetëm shumica do mundësonte që të shkarkohej Thaçi, për shkak që sipas tij, ky i fundit në mënyrë tinëzare dhe vetëvrasëse tentoi të ndryshojë kufijtë shtetëror.

“Kjo shumice do të ju mundësonte që edhe në mënyrë të ligjshme dhe kushtetuese të shkarkojnë presidentin Thaçi për shkak të shkeljeve të Kushtetutës së Kosovës, dhe atë duke tentuar që në mënyrë tinëzare dhe vetëvrasëse për Kosovën të ndryshojë kufijtë shtetëror. Mirëpo, këtu ka një problem dhe ai është se zgjedhjen e Thaçit president e ka përkrahë edhe LDK-ja e Vjosës, por jo edhe VV-ja e Albinit që i bie se pa Vetëvendosjen dhe pa Albin Kurtin në koalicion as Vjosa Osmani nuk do të arrijë ta shkarkoj Thaçin si president”, ka shtuar ai.

Daçiq: 15 vende të OKB-së e kanë tërhequr njohjen e Kosovës

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq nuk ka të ndalur me propagandën e tij kundër Kosovës.

Pavarësisht thirrjeve të shteteve të QUINT-it, që Serbia të ndalojë fushatën e tërheqjes së njohjes dhe propagandën kundër Kosovës, ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq, nuk ka të ndalur.
Siç shkruajnë mediet serbe, transmeton lajmi.net, gjatë ditës së sotme Daçiq, ka thënë se qëllimi i Serbisë është që të zvogëlojë numrin e shteteve anëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), që e kanë njohur Kosovën.

Ai pretendon që deri në fund të vitit të përgjysmohet numri i shteteve të OKB-së që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës.

“Qëllimi ynë është që të krijojmë një pozicion sa më të mirë në diskutime për të ardhmen e Kosovës dhe të zvogëlojmë numrin e vendeve që e kanë njohur Kosovën. Pretendojmë që numri i tërheqjes së njohjeve të bjerë nën gjysmën e vendeve anëtare të OKB-së, dhe kjo do të bëhet shumë shpejt, pra deri në fund të vitit. Jini të sigurt dhe të bindur se nuk ka shanse që Kosova të anëtarësohet në INTERPOL, prandaj mos u hutoni”, deklaroi sot Daçiq në seancën e Kuvendit serb, ku u diskutua heqja e vizave për katër vende.

Sipas Daçiqit, 15 vende deri më tani e kanë tërhequr njohjen e Kosovës, e që i bie tetë për qind e vendeve/votës totale në OKB.
Kreu i diplomacisë serbe theksoi se Serbia do të vazhdojë edhe më tutje të lobojë për tërheqjen e njohjeve të Kosovës.

“Në Kosovë thonë se ne duhet të ndalemi (me lobim) dhe ata (Kosova) duhet të heq taksën, kështu që nuk ka asgjë për të bërë. Ne duhet të ndalojmë lobimin dhe ata të vazhdojnë të mbajnë taksën”, tha Daçiq, duke theksuar se është me interes kombëtar dhe shtetëror për të vazhduar lobimin dhe se sipas tij, sa më shumë vende që e tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës aq më mirë është për Serbinë.

39 vjeçarja shqiptare që punonte si prostitutë në Itali sulmohet me acid në fytyrë dhe gjoks

Po i drejtohej makinës së saj në momentin kur dy persona në një motor i janë afruar dhe i kanë hedhur në fytyrë një substancë.

Ngjarja e rëndë ndodhi me Itali, ku një gruaje shqiptare i kanë hedhur acid në fytyrë dhe gjoks. Gruaja në moshën 39 vjeçare punonte si prostitutë në zonën periferike të Trezzanos në Milano.

Në momentin kur dy burrat ende të paidentifikuar i kanë hedhur acidin në fytyrë, gruaja ka ndjerë një dhimbje të papërshkrueshme, teksa lënda i ka djegur një pjesë të madhe të fytyrës, qafës dhe pjesë të kraharorit. Gruaja ka ulëritur në dhimbje, ndërsa personat që janë ndodhur aty pranë kanë njoftuar policinë dhe ambulancën.

Falë ndërhyrjes së shpejtë, 39 vjeçarja është transportuar në lokal dhe pavarësisht djegieve të mëdha që ka marrë, fatmirësisht sytë e saj nuk kanë rënë në kontakt me acidin.

Hetimet tashmë kanë nisur dhe autoritetet shprehen se sulmi ka qenë i planifikuar dhe mund të ketë të bëjë me botën e trafikut të prostitucionit, posaçërisht me kontrollin e territorit.

Policia italiane ka sekuestruar kamerat sigurisë në rrugë për t’u ndihmuar në zbardhjen e 2 autorëve. 39 vjeçarja shqiptare është banuese në provincën e Pavezes e punonte prej vitesh si prostitutë në territorin mes komunave Vigevanese a Trezzano.

Bahtirit s’i lejohet t’ia priste shiritin një shkolle, në Mitrovicë, banorët e cilësuan atë analfabet

Qytetarët e një lagjeje në Mitrovicë ia kanë pamundësuar sot kryetarit të kësaj komune që t’ia priste shiritin shkollës “Ismail Qemaili” në Mitrovicë, duke thënë se nuk mund t’ia presë shiritin një shkolle një analfabet.

Qytetarët e një lagjeje në Mitrovicë ia kanë pamundësuar sot kryetarit të kësaj komune që t’ia priste shiritin shkollës “Ismail Qemaili” në Mitrovicë, duke thënë se nuk mund t’ia presë shiritin një shkolle një analfabet.

Prindërit e nxënësve e kanë prerë vetë shiritin e shkollës së re, ndërsa Agim Bahtiri ka ngelur vetëm duke i shikuar.

Në një video të siguruar nga Indeksonline, shihet se si një qytetar nuk lejon në asnjë mënyrë që Bahtiri ta priste shiritin.

Përderisa i menjëhershëm është reagimi i një qytetari tjetër, i cili me gërshërë në dorë thotë “këtë shirit e pres unë” – teksa dëgjohen brohoritjet bravo!./Indeksonline/

Bahtiri: PAN-i u bë në Zvicër pa dijeninë time, kam shku në Holandë dhe s’doja të kthehesha më

Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, ka folur rreth kalimit të tij në Lëvizjen Vetëvendosje.

Bahtiri ka thënë se gjatë gjithë kohës e ka pëlqyer vizionin e Albin Kurtit, ndërsa atë ka vendosur ta ndihmojë në këto zgjedhje sepse mendon që është i duhuri për kryeministër.

“Me mendimin e Kurtit kam qenë prej që kam ardhë në Kosovë, çdo herë e kam përkrahë se mu ka dok që është njeri që e do Kosovën, dhe jo interesat e tij personale e grupore.

Albini ka kërku që unë të shkoj në Prishtinë në selinë e tij, por unë kam dasht që aderimi im të bëhet në Mitrovicë.

I besoj vizionit të Kurtit, vizion që një herë e përgjithmonë që Kosova të del nga kjo situatë. Kurti besoj që është një lis që nuk e vet askënd se sa i lëshon rrënjët në tokën e vet”, ka thënë Bahtiri në Pressing, përcjellë Indeksonline.

Ai ka folur edhe për raportin që ka me Behgjet Pacollin.

“Pacollin e kam mik, do të jetë mik i familjës. Por kom dasht mi ndihmu Kurtit, është i vëtmi njeri që duhet të votohet, do t’ia bëj një argat të fuqishëm pa asnjë interes”.

Tutje Bahtiri ka thënë se vazhdimisht ka qenë për një koalcion me VV-në, ndërsa nuk ka pasur dijeni rreth koalicionit PAN e që sipas tij ai është bërë në Zvicër në shtëpinë e Pacollit.

“Kam qenë që koaliconi të jetë më VV-në dhe kam negociu vazhdmisht, e kanë dit qartë mendimin tim. PAN-i nuk u bë në Kosovë por në Zvicër me Veselin e Thaçin dhe Pacollin e me familjarë të vet, ndërsa nënshkrimi u bë në shtëpinë e Pacollit. Unë s’kam qenë i njoftum për asnjë proces edhe pse isha zëdhënës i parë i AKR-së.

Kam qenë i ftum më pas në shtëpinë e Pacollit dhe pas marrëveshjes kam shku në Holandë dhe s;kam dasht me ardhë më në Kosovë”./Indeksonline/